SPOKOJNIE, ODPRĘŻ SIĘ..

 Fonoforeza

 

Cennik

Fonoforeza

5 minut zabiegu 12,00 zł

Fonoforeza to jedna z możliwych form rehabilitacji. Zalecana jest osobom po przebytych urazach, ze stanami zapalnymi i z chorobą zwyrodnieniową stawów. Terapia odbywa się przez emitowane ultradźwięki, które wspomagają regenerację i wraz z mikromasażem wprowadzają leki do organizmu. Ile trwa terapia i jakie są przeciwwskazania?

TERAPIA FIZYKALNA I ULTRADŹWIĘKI

Ultradźwięki coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnej medycynie. Zalicza się do nich m.in. elektrofonoforeza i fonoforeza. Ultradźwięki to drgania niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Podczas fizykoterapii stosuje się fale o częstotliwości 1 lub 3 MHz, które wnikają w głąb tkanki. Specjalista przeprowadzający zabieg może kontrolować głębokość przenikania fal przez zmianę częstotliwości. Proces ten nazywany jest także mikromasażem. Drgania mechaniczne oddziałują miejscowo, rozgrzewając tkankę, usprawniając procesy metaboliczne i regeneracyjne w komórkach oraz zwiększając stopień przepuszczalności błon komórkowych.

FONOFOREZA – CO TO JEST?

Fonoforeza wchodzi w obszar fizjoterapii. Podczas zabiegu wykorzystuje się ultradźwięki, a za ich pomocą aplikuje się odpowiednie leki. Zabieg przebiega całkowicie bezboleśnie. Jako forma leczenia fonoforeza stosowana jest miejscowo przy różnych problemach i urazach układu kostno – mięśniowego. Wskazania do przeprowadzenia tej formy rehabilitacji mogą być różne od doznanych urazów po dolegliwości takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Terapia fizykalna usprawnia regenerację, gojenie ran, zwiększa odżywienie i ukrwienie tkanek oraz pomaga zniwelować dolegliwości bólowe. Fonoforeza przez szereg przeciwwskazań wymaga konsultacji i wywiadu lekarskiego oraz pisemnego skierowania na taką formę rehabilitacji.

FONOFOREZA – DZIAŁANIE LECZNICZE

Fonoforeza polega na wprowadzeniu do ciała leku za pomocą ultradźwięków. Fale akustyczne mogą być ciągłe lub impulsowe. W konsekwencji drgania mechaniczne powodują mikromasaż tkanek. Działanie lecznicze zabiegu i w konsekwencji wskazania do jego przeprowadzenia są bardzo szerokie. Dzięki ultradźwiękom zmniejsza się napięcie mięśni, rozszerzają się naczynia krwionośne, następują zmiany w przewodnictwie nerwowym, zmniejsza się ból. Ponadto pobudzony zostaje metabolizm i procesy regeneracyjne. Skóra zwiększa swoją przepuszczalność, dlatego leki podawane w formie żelu w trakcie fonoforezy docierają głębiej, nawet do 8 cm w głąb ciała. W takich warunkach lek jest w stanie przeniknąć także do tkanki kostnej. Prócz tego fonoforeza oddziałuje na biochemię tkanek. Rozgrzewa, poprawia przebieg oddychania komórkowego, zmienia pH i usprawnia syntezę kolagenu.

FONOFOREZA – PRZEBIEG I DŁUGOŚĆ LECZENIA

Przed udaniem się na rehabilitację warto wiedzieć, jak wygląda terapia fizykalna. Po konsultacji z lekarzem i otrzymaniu skierowania nie trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Możemy wybrać dowolny gabinet fizjoterapeutyczny lub ośrodek leczniczy, w którym dysponują właściwym sprzętem. Fonoforeza musi być powtarzana kilkukrotnie. Zazwyczaj skierowanie lekarskie daje nam ok. 10 spotkań, ponadto wyszczególniony jest na nim czas zabiegu. W jego trakcie musimy odsłonić część ciała, która ma być poddana leczeniu. Fizjoterapeuta nakłada lek w postaci żelu na głowicę urządzenia emitującego ultradźwięki oraz miejscowo na skórę. Następnie przykłada urządzenie do ciała. Pojedynczy zabieg jest bezbolesny i trwa do 10 minut.

WSKAZANIA – KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TERAPIĘ?

Wskazania do przeprowadzenia terapii fizykalnej są szerokie. Fonoforeza ma zastosowanie w wielu przypadkach urazów i schorzeń związanych z elementami układu kostno – mięśniowego, między innymi przy leczeniu:

 • stanów zapalnych stawów i okolic okołostawowych,
 • stanów pourazowych wynikających ze skręceń, złamań, zwichnięć, naciągnięć,
 • choroby zwyrodnieniowej stawów,
 • nerwobóli,
 • bólów poamputacyjnych, mięśni, kręgosłupa, stawów,
 • przykurczów mięśni,
 • zwapnień tkanek miękkich,
 • entezopatii (m.in. łokcia tenisisty, kolana skoczka),
 • zespołu Sudecka,
 • halluksów,
 • ostrogi piętowej,
 • blizn,
 • szczękościsku.
error: Nie kopiuj!!
Skip to content