SPOKOJNIE, ODPRĘŻ SIĘ..
Jonoforeza
Cennik
Jonoforeza
20 minut zabiegu 12,00 zł
Jonoforeza należy do zabiegów z obszaru fizjoterapii. Polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. Jonoforeza jest zabiegiem krótkim – zazwyczaj trwa około dziesięciu minut – i całkowicie bezbolesnym. Uczucie, jakiego doświadczają pacjenci po przyłożeniu elektrod, porównywane jest do mrowienia.
Ten element fizjoterapii stosowany jest przede wszystkim przy zaburzeniach zrastania się kości, nerwobólach, po urazach, a także jako dodatkowy zabieg przy leczeniu trądzika, przykurczy bliznowatych, w przebiegu drożdżycy i zwyrodnień stawów. Jonoforeza krtani, szyi i twarzy znalazła także zastosowanie w kosmetyce, pomaga bowiem zachować jędrność skóry, obkurcza naczynia włosowate oraz działa przeciwzmarszczkowo.
Zabieg rozpoczyna się od nasmarowania chorego miejsca roztworem zawierającym odpowiednio dobrany lek. Następnie po obu stronach umieszczone zostają elektrody, całość bandażuje się celem przytrzymania elektrod na miejscu. Uruchomione zostaje urządzenie generujące prąd stały.
W tym momencie większość pacjentów odczuwa wrażenie tzw. igiełek na skórze. Oznacza to, że prąd zaczął płynąć od jednej elektrody do drugiej, a równocześnie rozpoczęło się wchłanianie leku przez skórę. Zabieg kończy się po kilku minutach. Miejsca, do których zostały przyłożone elektrody, mogą być wtedy lekko zaczerwienione, czasami również pacjenci skarżą się na niewielkie złuszczenia skóry.
Opinie o jonoforezie są przeważająco pozytywne. Już po pierwszym zabiegu osoby skarżące się na nerwobóle donoszą o złagodzeniu objawów, w wielu przypadkach jonoforeza przynosi natychmiastową ulgę. W przypadku jonoforezy kosmetycznej dowiedziono, że zabieg pozostawia skórę wygładzoną, zamyka pory, ma też dobroczynny wpływ na leczenie trądziku i innych zmian skórnych.
Jak w przypadku większości zabiegów fizjoterapeutycznych, istnieją przeciwwskazania wobec stosowania jonoforezy. Najważniejszym z nich jest przebyta choroba nowotworowa, która całkowicie wyklucza wszystkie zabiegi stosujące prąd stały, w tym jonoforezę. Także choroby serca, w tym miażdżyca, są przeciwwskazaniem do zabiegu. Jonoforezie nie powinny także poddawać się osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca.
Jeszcze innymi przeciwwskazaniami są rany wrzodziejące skóry, stan gorączkowy, zapalenie tkanek miękkich oraz ciąża.
Przed zabiegiem należy także uważnie przejrzeć skład stosowanego leku, celem sprawdzenia, czy nie jest się uczulonym na któryś z jego składników. Lekarz powinien dopytać o wszelkie przebyte choroby, rany i uczulenia przed zaproponowaniem jonoforezy.