SPOKOJNIE, ODPRĘŻ SIĘ..
Magnetoterapia
Cennik
Magnetoterapia
15 minut zabiegu 10,00 zł
Magnetoterapia to zabieg fizjoterapeutyczny będący elementem rehabilitacji. Wykorzystuje się go w leczeniu różnego rodzaju chorób stawów, kości, osteoporozy, chorób skóry, nadciśnienia tętniczego, a także chorób kobiecych. Dzięki oddziaływaniu na komórki polem magnetycznym przyspieszony zostaje proces gojenia się tkanek. Magnetoterapia zmniejsza również ból i ma działanie przeciwzapalne. Magnetoterapia to technika wykorzystywana w rehabilitacji, która wspiera prawidłowe działanie tkanek. Korzysta z niej wiele działów medycyny.
Pole magnetyczne ma zdolność przenikania ludzkiego ciała i docierania do każdej komórki organizmu. W efekcie do ich wnętrza z łatwością wnikają substancje odżywcze oraz tlen. Pole magnetyczne oddziałujące na organizm przyspiesza rozwój tkanki łącznej, a także wytwarzanie blizny kostnej. Powoduje ono większe przyswajanie tleniu przez tkanki. Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a do tego łagodzi ból.
Zabieg magnetoterapii nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy wyjąć metalowe przedmioty (np. biżuterię, pasek), protezę zębową i wyłączyć telefon. Magnetoterapię wykonuje się przez ubranie, ale również przez opatrunek gipsowy. Część ciała wymagającą leczenia umieszcza się w specjalnej cewce. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą. Kuracja składa się z 10 zabiegów trwających od 10 do 30 minut. Dawki i natężenie pola magnetycznego dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Pole magnetyczne stosowane w leczeniu fizykalnym ma charakter statyczny bądź dynamiczny. Częściej stosuje się pole dynamiczne, ponieważ ma ono częstotliwość zbliżoną do naturalnych drgań organizmu ludzkiego.
Leczenie za pomocą magnetoterapii polega na podawaniu pacjentowi impulsów w trzech zakresach częstotliwości i natężenia. Od 1 do 5 herców i od 0,5 do 3 militesli zaleca się pacjentom z ostrymi stanami zapalnymi. Od 5 do 20 herców i od 3 do 5 militesli podaje się osobom w leczeniu stanów podostrych. OD 20 do 59 herców i od 6 do 10 militesli przyjmują pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi.
Wskazania do wykonania zabiegów polem magnetycznym to:
- choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn i stawów kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zapalenie stawów i tkanek okołostawowych,
- stany pourazowe i urazy sportowe,
- trudno gojące się rany i oparzenia,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- osteoporoza,
- zapalenie nerwów,
- zaburzenia procesów przemiany materii,
- zapalenie oskrzeli i zatok obocznych nosa,
- zapalenie jajników,
- owrzodzenie i zmiany troficzne podudzi.
Magnetoterapię określa się jako zabieg całkowicie bezpieczny. Stosowanie go nawet w bardzo długim czasie nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Zdarza się, że pierwsze zabiegi nasilają dolegliwości. Mijają one dopiero z czasem.
Efekty
Ogólnie rzecz ujmując, leczenie polem magnetycznym przyczynia się do normalizacji potencjału spoczynkowego błony śluzowej. Co więcej, poprawia dynamikę jonów przechodzących przez wspomnianą błonę. Zwiększa także zdolność komórek do wykorzystania tleniu. Pozytywnie wpływa na przemiany energetyczne w organizmie. Można więc wyróżnić następujące efekty leczenia polem magnetycznym:
- poprawia ukrwienie,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- zmniejsza obrzęk,
- działa przeciwzapalnie,
- działa przeciwbólowo,
- przyspiesza leczenie złamań,
- leczy ubytki tkanki kostnej spowodowane osteoporozą,
- wpływa na szybsze i bardziej efektywne leczenie stawów,
- poprawia regenerację tkanek miękkich,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- regeneruje tkankę nerwową.
Wymienione wyżej efekty potwierdzają tezę, że leczenie polem magnetycznym ma szerokie spektrum zastosowań. Niewątpliwie poprawia komfort życia w przypadku chorób przewlekłych. Ponadto, przyspiesza rekonwalescencję w ostrych stanach zapalnych.
Do najbardziej charakterystycznych przeciwwskazań do magnetoterapii kwalifikuje się:
- ciąża,
- choroba nowotworowa,
- grzybica,
- ostra infekcja wirusowa, bakteryjna,
- gruźlica,
- skłonność do krwawień,
- zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył,
- poważne choroby serca i układu krążenia,
- wszczepione implanty elektroniczne,
- naświetlania promieniowaniem jonizującym oraz badania radiologiczne.
Leczenie polem magnetycznym może spowodować skutki uboczne tylko u niektórych pacjentów. Zdarzają się przypadki osób, u których nastąpiło obniżenie ciśnienia krwi, spowolnienie czasu reakcji, a także zaburzenie widzenia.